Jak dbać o higienę przestrzeni między zębowych, część 2- Irygacja

Ostatnio pisaliśmy jak prawidłowo nitkować, ale mamy poniekąd alternatywę, dla tych, którzy nie czują się pewnie w nitkowaniu. W irygacji wykorzystuje strumień wody pod ciśnieniem, który pomaga oczyszczać przestrzenie międzyzębowe z resztek pokarmu i bakterii, ale i całą jamę ustną. Irygator polecany jest wszystkim, a w szczególności osobom z aparatami ortodontycznymi, ciasnymi przestrzeniami międzyzębowymi, które sprawiają problemy z higieną, krwawiącymi dziąsłami  czy implantami.  Dostępne są różne dysze, a urządzenie możemy uzupełnić wodą, bądź dla polepszenia efektów specjalnym płynem.
Zalety irygatora, to poprawa kondycji dziąseł i zębów, usuwanie osadu i bakterii z trudno dostępnych miejsc. Irygator może masować i wzmacniać dziąsła przy stosowaniu niskiego ciśnienia.

Jak więc stosować irygator?

Irygator najlepiej stosować przed właściwym myciem zębów. Nie zastąpi nam szczoteczki, jest tylko uzupełnieniem naszej higieny. Wtedy resztki pokarmu zostają obluzowane i łatwo wymiecione z miejsc gdzie się gromadziły za pomocą szczoteczki. Nie jest to jednak bezwzględne zalecenie i można stosować odwrotną kolejność. Powinniśmy również zwrócić uwagę na to, że często dostępne są różne dedykowane końcówki do irygatorów np. do stosowania przy implantach, do czyszczenia aparatów ortodontycznych stałych, czy nawet do czyszczenia języka, zatem warto dopasować je do naszych potrzeb. Przeważnie w irygatorach możliwy jest też dobór ciśnienia, które ustalamy tak, żeby było maksymalnie wysokie, ale nie powodowało bólu i dyskomfortu, tylko dawało odczucie masażu, zatem jego dobór jest naszą indywidualną kwestią. Irygując poruszamy się na linii dziąseł, kierując strumień wody właśnie na nie i przestrzenie międzyzębowe. Jeżeli właściwie stosujemy irygator, to zalecany jest do codziennej higieny. Na rynku dostępne są irygatory w wersji bezprzewodowej, którą możemy brać ze sobą na różne wyjazdy, stacjonarnej, a nawet przyłączane do kranu, zatem wachlarz możliwości jest szeroki. Na koniec warto zaznaczyć raz jeszcze, że irygator nie zastąpi szczotkowania, stanowi tylko uzupełnienie codziennej higieny.

Niżej mogą państwo obejrzeć przykładowy filmik jednego z producentów irygatorów, który ilustruje pracę irygatorem