Stomatologia dziecięca

Stomatologia dziecięca

Stomatologia dziecięca – Nasz gabinet stomatologiczny wyposażony jest w najnowsze znieczulenie komputerowe i gaz rozweselający. Rozwiązania te cieszą się ogromnym entuzjazmem ze strony naszych milusińskich i ich rodziców- dają naszym Pacjentom komfort i zapobiegają dentofobii. Dzięki temu nasi najmłodsi pacjenci wesoło dreptają na fotel stomatologiczny.

Pierwsza wizyta malucha powinna odbyć się, gdy skończy pół roku – wtedy kontrolujemy czy proces ząbkowania się rozpoczął i czy jest prawidłowy. Dajemy również ważne informacje na temat czyszczenia dziąseł i mówimy na co zwracać uwagę. Kolejne wizyty powinny się odbyć nie w celu leczenia, a zaznajomienia milusińskiego z nowym miejscem i ludźmi.
Taka wizyta, to wizyta adaptacyjna. Na taką wizytę powinni się Państwo wybrać już z 3 letnim malcem. 
Stomatologia dziecięca w naszym Gabinecie 😉

Gaz rozweselający

Często nasi najmłodsi pacjenci nie potrafią współpracować z lekarzem, z powodu złych wspomnień i lęku przed bólem. Wtedy zabieg trwa długo i niewiele da się zrobić. Gaz rozweselający, to uspokojenie wziewne wykorzystywane od około 100 lat. Gaz podajemy przez specjalną maseczkę. Mały Pacjent zachowuje pełną świadomość i bardzo dobry nastrój. W naszej Praktyce dysponujemy sprzętem do sedacji firmy Techno-Gaz, który umożliwia indywidualny dobór stężenia podtlenku azotu, przez co zabieg jest całkowicie bezpieczny, dostosowany do Pacjenta i monitorowany. Aby zabiegi przynosiły sukces nasi milusińscy muszą umieć oddychać przez maseczkę, dlatego rodzice podczas wizyty adaptacyjnej mogą się zaopatrzyć we własną i ćwiczyć oddychanie z dzieckiem w domu.

Stomatologia dziecięca

Złote zasady:

 • Nigdy nie strasz dziecka dentystą, jeżeli nie umyje ząbków, albo zje coś słodkiego
 • Przed wizytą dokładnie wytłumacz dziecku dokąd idziecie, przeprowadź z nim rozmowę
 • Opowiedz dziecku, jak wygląda wizyta u dentysty, opowieść możesz odpowiednio ubarwić, nawiązać do bajek
 • W naszym gabinecie na wizytę możesz przynieść ulubioną bajkę dziecka, którą mu puścimy, aby czuło się zrelaksowane
 • Nie przenoś negatywnych odczuć na dziecko
 • Weźcie ulubioną maskotkę na wizytę
 • Postaraj się nie przychodzić na wizytę dużo wcześniej- podczas oczekiwania wzmaga się niepokój dziecka
 • Bądź gotowy na nerwowość dziecka i krzyk, ale nigdy nie odpowiadaj tym samym- opanowanie to drzwi do sukcesu. Jeżeli potrzebujesz, to wyjdź i policz do 10, ale nigdy nie podnoś głosu.
 • Nie poddawaj się. Jeżeli dziecko za pierwszym razem nie pozwoliło wykonać zabiegu, to nic się nie stało. To nie Milionerzy 😉 Tutaj nie ma słowa „ostatecznie”- próbuj, próbuj, próbuj!
 • Jeżeli Twoje dziecko chce przyjść przebrane za wróżkę, księżniczkę, Batmana, Spidermana czy jakąkolwiek inną postać na wizytę – dlaczego nie? To jego wizyta- niech kojarzy mu się z super zabawą. Przecież super bohater, albo księżniczka nigdy się nie poddają i chodzą do dentysty !
Stomatologia dziecięca

Znieczulenie dla najmłodszych

Z myślą o naszych Pacjentach nasz gabinet zaopatrzył się w znieczulenie komputerowe QickSleeper5. To znieczulenie nowej generacji- długopis, którym  „malujemy ząbka” naszym Pacjentom. Jest to znieczulenie całkowicie bezbolesne. Nowoczesny sprzęt sam oblicza i dawkuje anestetyk. Dzięki temu unikamy tradycyjnej karpuli i igły, które mogą kojarzyć się z bolesnymi zastrzykami. Nasza stomatologia dziecięca zadba o brak bólu maluchów 😉

Wizyty adaptacyjne

„Wizyty adaptacyjne, to bardzo ważna rzecz. Każdy z nas pamięta pierwszą wizytę u stomatologa – jedni mają dobre wspomnienia, inni złe. Sama jestem matką i wiem jak ważne jest dla nas, jako rodziców, aby nasze dziecko się nie stresowało i nie miało urazu do wizyt u dentysty. Podstawę każdego leczenia stanowi zaufanie i przyjemna atmosfera. Aby dziecko nam, stomatologom, ufało, musimy nawiązać z nim swego rodzaju więź. Pierwsza wizyta pociech nie powinna odbyć się w celu leczenia, a zapoznania z nowym terytorium i osobami. Zapobiegnie to złym skojarzeniom. Możemy na niej wykonać zabieg lakowania. Każde dziecko jest inne- jednemu wystarczy jedna wizyta adaptacyjna i czuje się bezpiecznie w gabinecie, inne wymaga poświęcenia większej ilości czasu.

Boimy się najczęściej miejsc i rzeczy, których nie znamy, dlatego tak ważne jest wcześniejsze oswojenie się z nowym miejscem i ludźmi. Podczas wizyty mały Pacjent inaczej odczuwa emocje niż my- dorośli, i ma do tego pełne prawo. Przede wszystkim unikajmy słów „ból”, „strach” w gabinecie- sprawia to, że dziecko zaczyna panikować, bo wie, że skoro mama mówi „Boli Cię?”, to może go zaraz zaboleć. Nie będzie bolało”- tak? To dlaczego to mówisz? Tutaj właśnie sytuacja staje się podejrzana. Jestem stomatologiem już wiele lat i zauważyłam, że rodzice przenoszą swoje lęki i złe doświadczenia na dzieci. Praca rodzica jest równie ważna jak moja.”

Leczenie bez wiertła

Nasi najmłodsi Pacjenci mogą uniknąć kontaktu z wiertłem dzięki najnowszej piaskarce abrazyjnej. Przy użyciu drobinek tlenku glinu i piaskarki PrepStart H2O opracowujemy ubytki – bez nieprzyjemnych dźwięków, wibracji, stresu. Metoda ta oszczędza zdrowe tkanki zęba. Magiczny pył pomaga nam wygonić robaczki z ząbków przy pomocy różdżki, polubić dentystę i zachęcić dziecko do wizyt. Musimy jednak pamiętać, że nie wszystkie ubytki kwalifikują się do leczenia w ten sposób, dlatego warto regularnie odwiedzać pomocników wróżki zębuszki.

Stomatologia dziecięca

Przed wizytą u stomatologa

Powinni Państwo przeprowadzić z pociechą rozmowę. Proszę przeprowadzić ją w formie bajki. Mamusie, powiedzcie dziecku, że właśnie idziecie z nim do tajnej agencji wróżki zębuszki, gdzie pracuje Pani dentystka. Pani dentystka, to tajna asystentką wróżki- ale to oczywiście TAJEMNICA! W gabinecie ma magiczny fotel, który może jeździć w górę i w dół. Ma też magiczną lampę, która pomaga w śledzeniu wrogów wróżki- potworków zębowych. Dzięki magicznemu lusterku i srebrnym wędkom może sprawdzić, czy nie ukryły się w ząbkach córki/synka. Oczywiście przekaże wróżce tajny raport. Jeżeli okaże się, że potworki są w ząbkach malucha i urządziły sobie norki, to Pani Doktor musi je specjalnym odkurzaczem wygonić i zakleić dziurkę plastelinką, żeby nowe potworki nie weszły do norki. 

Pani doktor ma też magiczny pędzelek, którym może maluchom pomalować ząbki, żeby ślicznie wyglądały. To sprawi, że dziecko poczuje się jak bohater bajki. Czasami wróżka zębuszka zerka z ukrycia, żeby sprawdzić, czy dzieci są dzielne. Pierwsza wizyta może być niesamowitym przeżyciem i powodem do dyskusji z kolegami i koleżankami w przedszkolu, czy też szkole. Decydują się Państwo na gaz rozweselający? Wymyślmy historię! Niech dziecko czuje się wyjątkowe. W ten sposób razem możemy sprawić, że wizyta stanie się czymś niesamowitym, a dziecko będzie chętnie wybierało się do tajnej agencji wróżki zębuszki, która na pewno nagrodzi go za współpracę. Innym dobrym sposobem jest też zabaw w dentystę z dzieckiem. Bądźcie kreatywni!

Stomatologia dziecięca

Na fotelu z rodzicem, czy bez?

Jest to uwarunkowane tylko i wyłącznie od naszych najmłodszych Pacjentów. Jeżeli dziecko chce, żeby rodzic został w gabinecie, to nie ma żadnych przeciwwskazań. Najmłodsi Pacjenci mogą siedzieć na kolanach mamy/taty, aby czuć się komfortowo. Najważniejsze jest, abyście kochani rodzice, nie stresowali swoich dzieci. Przede wszystkim  panujcie nad emocjami. Jeżeli zdecydujecie się na zabiegi przy sedacji pamiętajcie, że kiedy dziecko jest na fotelu, to nie jest to czas na plotki i powinna panować cisza, aby malec mógł się odprężyć i poddać sedacji.

Pamiętajcie drodzy rodzice,

że wy  macie szczególnie duży wpływ na nastawienie dziecka. W naszym gabinecie NIE ZMUSZAMY DZIECKA do zabiegu. Nie będziemy siłą trzymać Państwa dzieci, ponieważ nie są to czasy, kiedy trzymano Pacjentów „ w imadle”. Zachęcamy do przygotowywania maluchów do wizyt. Naszym zadaniem jest stworzenie przyjaznej atmosfery w gabinecie i wykonanie leczenia rzetelnie. Często najmłodsi Pacjenci są zrażeni do dentysty po wcześniejszych wizytach,  przekonanie ich do zabiegów jest pracochłonne i czasochłonne , i na pewno nie powinno polegać na wykonywaniu jakichkolwiek czynności siłą. Dlatego bardzo prosimy- razem odmieńmy oblicze dentysty.

Specjalnie dla naszych najmłodszych klientów

 • muzykoterapię
 • dobieranie odpowiedniego tonu głosu
 • bajki/filmy podczas zabiegów (również Państwo mogą przynieść ulubioną bajkę malucha, załączymy ją, aby dziecko mogło czuć się zrelaksowane)
 • sedację (gaz rozweselający)
 • bezbolesne znieczulenie komputerowe 
 • kolorowe wypełnienia
Stomatologia dziecięca
Odtwórz wideo