Leczenie bez wiertła
W naszej praktyce stomatologicznej korzystamy z piaskarki abrazyjnej
Wykorzystywana na co dzień przez nas piaskarka abrazyjna posiada zaświadczenie o innowacyjności. Służy do bezbolesnego i minimalnie inwazyjnego opracowywania ubytków w zębach stałych i mlecznych, a także między innymi do usuwania kompozytu, oczyszczania wewnętrznych powierzchni koron z cementu, przygotowania bruzd do lakowania, schropowacania metalu przy naprawie porcelany, a po zastosowaniu odpowiedniego ścierniwa do zabiegów profilaktycznych – usuwania kamienia poddziąsłowego.
Przykłady zastosowania piaskarki abrazyjnej:
- opracowywanie ubytków w obrębie szkliwa i zębiny,
- usuwanie wypełnień,
- usuwanie wkładów kronowo-korzeniowych,
- odnajdywanie ujść kanałów,
- przygotowanie bruzd przed lakowaniem,
- oczyszczanie koron z cementu tymczasowego,
- piaskowanie uzupełnień pełnoceramicznych,
- oczyszczanie zamków ortodontycznych przed ponownym przyklejeniem,
- przygotowanie wypełnień do naprawy, procedur rebondingu i uszczelniania,
- przygotowanie powierzchni porcelany i metalu przed użyciem systemów wiążących (zwłaszcza przy naprawie uzupełnień protetycznych),
- oczyszczanie koron i mostów przed zacementowaniem,
- oczyszczanie powierzchni zęba przed zacementowaniem licówek, koron, mostów.
- Zastosowanie abrazji powietrznej znacznie zwiększa siłę wiązania systemów wiążących
Porównanie opracowania bruzdy wiertłem i piaskarką abrazyjną
Piaskarka abrazyjna służy do minimalnie inwazyjnego, bezbolesnego opracowywania ubytków przy pomocy strumienia sprężonego powietrza z drobinami tlenku glinu o średnicy 27μ lub 50μ. Piaskarki abrazyjne, które stosujemy umożliwiają opracowanie ubytku o średnicy o połowę mniejszej niż najcieńsze wiertło, więc jest to metoda oszczędzająca zdrowe tkanki zęba!
Zabieg jest cichy i bezbolesny, nie ma wibracji, nieprzyjemnych doznań, dźwięków i stresu związanego z użyciem wiertła. Użycie piaskarki znacznie zmniejsza ryzyko nadwrażliwości pozabiegowej. Piaskarka abrazyjna skutecznie pokonuje niepokój pacjentów (zwłaszcza dzieci) związany z wizytami u stomatologa i stanowi doskonałe uzupełnienie innych narzędzi stosowanych w gabinecie stomatologicznym.